Тема урока з геометрії: ПРЯМОКУТНА СИСТЕМА КООРДИНАТ В ПРОСТОРІ
План урока:
1.Ознайомтесь з теоретичним матеріалом переглянувши презентацію
або відео
.
План урока:
1.Ознайомтесь з теоретичним матеріалом переглянувши презентацію
або відео
Декартова система координат у просторі задається трійкою попарно перпендикулярних осей (вісь ОХ – вісь абсцис, вісь ОУ – вісь ординат, вісь OZ – вісь аплікат), які мають спільний початок О (початок координат) і однаковий масштаб уздовж осей.
Кожній точці простори за певним правилом ставиться у відповідність трійка чисел – абсциса, ордината та апліката (х;у;z). які називаються декартовими координатами точки. Ці координати визначаються в такий спосіб: через точку А проводимо три площини, паралельні координатним площинам YOZ, XOZ, XOY. Із координатними осями OX, OY, OZ площини перетнуться в точках хА, уА, zA. Число х, абсолютна величина якого дорівнює довжині відрізка ОХА, називається абсцисою точки А. Це число буде додатним, якщо хАналежить додатній півосі ОХ, і від’ємним, якщо лежить на від’ємній півосі.
Аналогічно визначаються ордината у та апліката z точки А.
Декартові координати у просторі записують у дужках поруч із буквеним позначенням точки А(х;у;z), причому першою в дужках стоїть абсциса, другою – ордината, третьою – апліката.
Для точок площини ХОY апліката z дорівнює нулю, для точок площини XOZ – ордината у дорівнює нулю, для точок площини YOZ – абсциса х дорівнює нулю.
Наприклад: точка А має координати 2;3;3, що записується так: А(2;3;3).
Будь-якій трійці чисел х, у, z відповідає лише одна точка площини А(х;у;z).
Приклад 1. Задано точки А(1;2;3), В(0;1;2), С(1;0;0), D(1;0;2). Які з цих точок лежать: 1) у площині XOZ; 2) на осі ОХ; 3) у площині YOZ?
Розв’язання
- Якщо точка лежить у площині XOZ, то координата у дорівнює 0, у площині XOZлежать точки С(1;0;0), D(1;0;2).
- Якщо точка лежить на осі ОХ, то координата у і z дорівнюють нулю, отже, на осі ОХлежить точка С(1;0;0).
- У площині YOZ лежить точка В(0;1;2).
Відповідь: 1) С, D; 2) С; 3) В.
- Визначення декартових координат у просторі
- 2 Відстань між двома точками
- Відстань між двома точками дорівнює квадратному кореню із суми квадратів різниць однойменних координат.Відстань між двома точками в просторі
,
де d – відстань між точкою А1 із координатами (х1;у1;z1) і точкою А2 із координатами (х2;у2;z2). - 3 Координати середини відрізка
- Координати середини відрізка дорівнюють півсумі відповідних координат його кінців.Координати середини відрізка на площиніКоординати (хс;ус;zc) точки С, що є серединою відрізка, визначаються за формулами
,
- 4.Рівняння фігури
Рівнянням фігури в декартових координатах у просторі називається рівняння із трьома невідомими х, у, z, які задовольняють координати будь-якої точки фігури, і тільки вони.
Рівняння сфери
Якщо в просторі задано деяку точку з координатами С(а,b,c), що є центром сфери, а також радіус R, то рівняння сфери має вигляд

5. Виконайте вправи з наступного тесту
6. Дайте відповідь до наступного тесту
Немає коментарів:
Дописати коментар